Aktualności
Warszawskie targowiska nie marnują!
2026-05-08
zdjęcie: E. Lach UM Warszawa
Rusza kolejna edycja projektu kulinarno-edukacyjnego „Warszawskie targowiska nie marnują”. Przestrzeń codziennych zakupów ponownie stanie się miejscem wspólnego gotowania, edukacji i wymiany dobrych praktyk.
Już 9 maja na bazarze przy Centrum Handlowym Szembeka odbędzie się pierwsze wydarzenie w tegorocznej edycji projektu. Celem inicjatywy jest promowanie idei niemarnowania żywności, odpowiedzialnej konsumpcji oraz właściwego gospodarowania odpadami komunalnymi. Projekt łączy działania edukacyjne z praktycznymi wskazówkami, jak lepiej wykorzystać żywność i ograniczać marnowanie.
Podczas wydarzeń odbędą się pokazy kulinarne w duchu zero waste (ograniczania marnowania jedzenia i zasobów), które poprowadzi Sylwia Majcher - blogerka, edukatorka ekologiczna i autorka książek. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować potraw przygotowanych z produktów, które mogłyby się zmarnować oraz poznać praktyczne sposoby planowania zakupów i przechowywania żywności.
Poruszone będą także tematy prawidłowej segregacji odpadów, ekonomii współdzielenia oraz ograniczania marnowania zasobów. Program uzupełnią quizy ekologiczne i warsztaty, które w atrakcyjny sposób przybliżą uczestnikom omawiane tematy.
Co, gdzie, kiedy?
Wydarzenia będą odbywać się w soboty, w godzinach 9:00–13:00, na czterech warszawskich targowiskach:
- CH Szembeka (Praga-Południe) – 9 maja, 6 czerwca, 5 września
- Haltar przy Hali Marymonckiej (Żoliborz) – 16 maja, 13 czerwca, 12 września
- przy ul. Gierdziejewskiego (Ursus) – 23 maja, 20 czerwca, 19 września
- Falenica (Wawer) – 30 maja, 27 czerwca
Szczegóły dostępne są na stronie projektu.
Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.