Aktualności

Cicho jak (miejscami) w Warszawie!

2026-05-27

Czy Warszawa może być miejscem wyciszenia? Okazuje się, że tak, i to bardziej, niż mogłoby się wydawać. Dzięki inicjatywie młodych mieszkańców powstała Młodzieżowa Mapa Ciszy m.st. Warszawy – przewodnik po miejscach sprzyjających odpoczynkowi i regeneracji w tętniącym życiem mieście.

O pomyśle i ealizacji mówia Justyna Słowińska- Zarymbska i Mikołaj Musiał z Centrm Myśli Jana Pawła 2.

Projekt „Ciszej”, realizowany od lutego przez młodych Warszawiaków i Warszawianki, skupiał się na budowaniu zdrowych relacji z technologią oraz uważnym słuchaniu miejskiej audiosfery. Efektem ich pracy jest unikalna mapa miejsc sprzyjających wyciszeniu i regeneracji – takich, z których sami korzystają na co dzień. Młodzież w procesie tworzenia mapy wspierali: współzałożycielka Fundacji „Audionomia” Magdalena Świerczyńska-Dolot i polski muzyk, artysta dźwiękowy, niezależny kurator i badacz audiosfery Marcin Dymiter.

Na mapie znalazły się:

  • znane parki i przestrzenie publiczne;
  • mniej oczywiste, ukryte zakątki miasta;
  • miejsca nad Wisłą i wśród miejskiego zgiełku.

Każde z miejsc zostało opisane pod kątem dostępności czasowej, możliwości nauki lub rekreacji oraz ewentualnych opłat.

Mapa może towarzyszyć codziennym spacerom, pomagać w odnajdywaniu chwil wytchnienia po intensywnym dniu i odkrywaniu spokojniejszego oblicza Warszawy. Warto odkrywać te miejsca szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Młodzieżową Mapę Ciszy m.st. Warszawy tworzyli i współtworzyli młodzi, zaangażowani Warszawiacy i Warszawianki.

Twórcy: Alesia, Anna, Antoni, Artem, Franciszek, Grzegorz, Janina, Łucja, Natalia, Nina, Patryk, Solomiia, Tymon, Warwara, Zofia B., Zofia O., Zofia Ś.

Współtwórcy: Anastasiia, Anastasiia, Felicja, Karina, Malina, Małgorzata, Tadeusz, Viktoryia

Młodzieżową Mapę Ciszy można pobrac tutaj www.centrumjp2.pl

Kolejny odcinek „Stacji Warszawa” we wtorek po godz. 16.00. Audycja powstaje we współpracy z miastem stołecznym Warszawa.